Na czym polega praca weselnego DJ-a? Przecież to ma być wesele a nie dyskoteka!


Oczywiście, że to nie ma być dyskoteka i DJ na weselu doskonale o tym wie.
DJ weselny dba o charakter imprezy, prowadzi zabawę niejednokrotnie lepiej od orkiestry i nie robi półgodzinnej przerwy co 4-5 utworów. Ma za zadanie zaprezentować odpowiednią muzykę dla odpowiednich gości w odpowiednim miejscu i chwili. Ma zachęcać gości do zabawy, poprowadzić oczepiny czy zabawy weselne - jeśli tego sobie życzy Para Młoda.

Każdy zespół ma jeden styl, jeden repertuar, nawet jeśli wykonuje piosenki różnych wykonawców. DJ weselny natomiast dysponuje repertuarem kilkuset orkiestr - i to z reguły w oryginalnych, czyli takich jakie najbardziej lubimy wykonaniach. Praktycznie nie ma utworu, którego nie mógłby zagrać na weselu DJ. On też jet żywą osobą, z którą nawiązują kontakt goście. On zapowiada utwory, zachęca ludzi do zabawy, więc nie ma tu braku żywej osoby, jest roszkę inny tylko jej charakter.

 

Kto wymyśliłł, że prawdziwe wesele to takie, na którym przez całą noc orkiestra gra muzykę biesiadną?

Czy nie lepiej szaleć się w tę najważniejszą noc w życiu przy ulubionych, oryginalnych przebojach? Czy nie lepiej posłuchać prawdziwych utworów w wykonaniu oryginalnych wykonawców?


A może wasze wesele mógłby poprowadzić DJ?

Oczywiście zwolenników muzyki na żywo jest tak samo wielu jak i jej przeciwników i nie da się w prosty sposób przekonać ani jednych ani drugich.

Nie da się natomiast ukryć, że o dobrą orkiestrę naprawdę trudno. O taką, która jest dobra muzycznie i potrafi przy tym dobrze bawić gości - jeszcze trudniej. A nawet jeśli się znajdzie to albo nie ma już wolnego terminu, albo kosztuje krocie.

 

W jaki sposób DJ wybiera odpowiednią muzykę dla gości?

Po pierwsze przed weselem wraz z Młodą Parą układamy tzw. play listę czyli listę utworów, które chcieliby usłyszeć. Narzeczeni powinni również wskazać piosenki, które nie powinny być grane na ich weselu. Bardzo częst też dopasowujemy się na bieżąco do nastroju i życzeń gości. Wyczucie co najbardziej się podoba i przy czym goście najlepiej się bawią nie zajmuje wiele czasu a zabawa jest najlepsza, kiedy jest spontaniczna.

 

Jakie utwory zawsze grane są na weselu?

Na początku wesela, przy wejściu gości grany jest zazwyczaj Marsz Mendelssohna. Po powitaniu i życzeniach tradycyjne „Sto lat”. Pierwszy taniec wybierają Państwo Młodzi. Najlepsza będzie spokojna, wolna, znana piosenka, w której para młoda będzie się dobrze czuć. Ostatnio Pary młode najczęściej wybierają takie utwory jak: Paula - Od dziś oraz Kancelaria - Zabiorę Cię właśnie tam. Oczywiście pomysłów na pierwszy taniec jest wiele. Jeśli Para Młoda nie jest zdecydowana, DJ na pewno coś podpowie.

Z pozostałymi utworami panuje praktycznie pełna dowolność. Bardzo dobrze sprzedaje się muzyka z lat 70 i 80-tych. Zespoły takie jak Abba, Boney M, Saragossa Band, a także przeboje włoskie i najbardziej znane polskie utwory. Nie może zabraknąć również największych przebojów muzycznych z praktycznie wszystkich lat.

 

W jaki sposób dobierane są utwory?

Nie ma jednego klucza. Odrzucane są najczęściej skrajności muzyczne, które nie byłyby przyjmowane przez pokolenie rodziców Państwa Młodych i ich gości np. hip hop, techno, heavy metal, choć na wyraźne życzenie Młodej Pary czy gości - i to może się pojawić. Tutaj przewaga DJ-a nad orkiestrą jest też niepodważalna - żadna orkiestra nie jest tak elastyczna muzycznie.

Na początku wesela powinny być grane spokojniejsze melodie aby każdy mógł zatańczyć. Są grupy tematyczne, które na każdym weselu się sprawdzają. Jest to muzyka lat 70., 80., np. Abba czy Boney M.

Grane jest dużo muzyki polskiej, którą każdy zna. Ludzie doskonale bawią się przy rock and rollach, twistach, muzyce latynoskiej np. przy Jennifer Lopez. Na weselach sprawdzają się piosenki włoskie i francuskie.
Wszystko wedle gustów i upodobań.


DJ na weselu jest bardziej elastyczny od orkiestry, może zaspokoić nawet najbardziej wybredne gusty muzyczne.

 

 
   
   

 

 

 

 

Zabawy weselne. Mogą się pojawić ale nie muszą. To czy będą, jakie i ile ustalam z Wami na spotkaniu organizacyjnym.

 

Coraz częściej goście niechętnie biorą udział w typowych weselnych zabawach. Boją się "obciachu", czy po prostu źle się czują w takich "zadaniach".
Dlatego wciąż poszukuję nowych propozycji, szczególnie takich, które nikogo nie ośmieszają, w których mogą brać udział wszyscy albo przynajmniej większość - i tu świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju animacje taneczne, które prowadzę - od weselnego pociągu, poprzez Macarenę, Papayę czy YMCA aż po nowsze propozycje jak Bomba czy Gangam Style albo Taniec Belgijski..

Warunek powodzenia jest jeden: muszę być pomiędzy gośćmi i razem z nimi się tym bawić, co zawsze z przyjemnością czynię.

 

 

 

 

 

Propozycje zabaw weselnych, które mogę przeprowadzić.

 


1. Zabawa "Na początek"

Dobra na początek, kiedy goście są jeszcze przed "integracyjnymi" :) toastami. Tworzymy dwa kółka - wewnętrzne kółko to panowie, zewnętrzne panie. Wodzirej puszcza muzykę (dobrym rozwiązaniem jest walc wiedeński), kółeczka kręcą się w przeciwne strony. Gdy muzyka ucichnie panowie odwracają się przodem do pań, przedstawiają, po czym nowoutworzone pary tańczą w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie ponownie wszyscy wracają do swoich kółek i zabawa zaczyna się od nowa.


2. Balony

Rozsypujemy na podłodze balony z umieszczonymi wewnatrz z różnymi domowymi obowiązkami (np. "Będę słuchać mądrych rad teściowej", "Będę prać pieluchy", "Pilot będzie należał do mnie", "Będę wydawać pieniądze", "W sypialni rządzić będę ja" itp.). Młodzi będą przebijać naprzemian balony i odczytywać głośno swoje zadania.


3. Jaka to melodia

Puszczamy melodie z najbardziej znanych filmów i seriali, goście zostaje podzieleni na dwie drużyny.
Drużyna Pani Młodej kontra drużyna Pana Młodego lub Drużyna Pań i Drużyna Panów. Obie drużyny mają zadanie aby odgadnąć wykonawcę i tytuł utworu.
DJ odtwarza kilkanaście utworów muzycznych z czego każdy trwa ok. kilku sekund
Zabawa ta jest pełna rywalizacj bo praktycznie kazdy te filmy oglądał i ma szansę zdobyć punkty dla swojej drużyny i przyczynić do jej zwycięstwa.

Ewentualnie przeprowadzamy także wersję "dla wszystkich" - zza stołów. Kto odgadnie podnosi rękę i odpowiada. Za prawidłową odpowiedź otrzymuje punkt. Osoba z największą ilością punktów zdobywa specjalną nagrodę.

 

 

4. Tańce pokoleniowe.

Państwo Młodzi dobierają po trzy pary ze starszego pokolenia i trzy pary z młodszego pokolenia. Konkurs polega na wyłonieniu najlepiej tańczącej pary ze starszej generacji, która będzie tańczyć do muzyki młodej generacji i odwrotnie - młoda generacja będzie tańczyć do utworu z lat 60-70-tych.

Wyłonienie zwycięzców odbywa się poprzez częstotliwość braw dla wskazanych przez konferansjera par, gdzie wygrywa jedna para ze starszego pokolenia i jedna z młodszego pokolenia

 

5. Test zgodności

Sadzamy Parę Młodą na krzesłach tyłem do siebie.
Rozdajemy parze ślubnej po 2 kartki z napisem "ja" i "on" (dla Panny Młodej) i "ja" i "ona" (dla Pana Młodego). Lista możliwych pytań:
kto pierwszy powiedział "kocham Cię"?
kto lepiej prowadzi samochód?
kto będzie trzymał kasę?
kto ma fajniejszych teściów?
kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
kto pierwszy zasypia w łóżku?
kto pierwszy nawiązał znajomość?
kto będzie zmywał po posiłkach?
kto będzie rządził w sypialni?
Prowadzący zadaje pytania a Para Młoda podnosi karteczki odpowiadając tym samym na pytania.


6. Pociąg - jedna z najpopularniejszych zabaw na weselach

Wodzirej zbiera maksymalną ilość gości. Goście ustawiają się w szeregu czyli wagonikach. Zalecane jest, aby w rolę maszynisty wcieliła się Panna Młoda. Mijając kolejnych gości łatwiej jej zachęcić gości, którzy jeszcze siedzą za stołem, zamiast stworzyć kolejny wagonik. Do zabawy warto wykorzystać atrybuty np.: kierownicę i gwizdek dla prowadzącego pociąg weselny. Jeśli to możliwe wodzirej może przygotować peruki, czapki i inne stroje, by przyozdobić ludzkie wagoniki.
Treść piosenki to oczywiście słynne: jedzie pociąg z daleka...
Uatrakcyjnieniem zabawy są stacje do, których dojeżdża pociąg. Wodzirej oznajmia w jakim kraju zatrzymał się pociąg a goście starają się odtańczyć narodowy taniec danego kraju (najczęściej nieudolnie). Kolejne stacje to:
Francja - kankan, kaczuchy
Rosja - kazaczok
Wiedeń - walc
Madryt - corrida
Praga - poleczka
Warszawa - polonez (z reguły na koniec)
inne w zależności od pomysłów wodzireja


7. Gorące krzesła - bardzo popularna zabawa weselna

Powstało wiele odmian zabawy z krzesłami. Główne reguły pozostają jednak niezmienne.
Na środku sali ustawia się rząd krzeseł (np. 12: po 6 odwróconych do siebie tyłem, w 2 rzędach). Do zabawy zaprasza się od kilku do kilkunastu osób. Za każdym razem jest o jedno krzesło mniej niż uczestników zabawy. Odpada osoba, która nie zdąży zająć wolnego miejsca.

1 wersja: goście weselni chodzą wokół krzeseł; w momencie gdy DJ przestaje grać jak najszybciej zajmują miejsca. Odpada osoba, która nie zdąży zająć wolnego miejsca.

2 wersja: uczestnicy mogą usiąść na krześle tylko wtedy gdy znajdą wymagany przedmiot. Wodzirej wymienia kolejne przedmioty, które należy przynieść przed zajęciem wolnego miejsca. Przedmioty zależą od fantazji prowadzącego zabawę weselną, mogą to być np.: krawaty, widelce, butelki po piwie i inne

 

8. Zbieranie na wózek - 'cenna' zabawa weselna

Tradycyjna i piękna zabawa weselna. Szczytny cel i dobra zabawa. W zabawie obowiązkowo bierze udział Panna Młoda i Pan Młody. Każdy kto chce zatańczyć z Panną lub Panem Młodym musi wnieść opłatę. Pieniądze zbierają najczęściej świadkowie. Grę można urozmaicić oznajmiając, że grę wygrywa ten, który ostatni zatańczy z Panną Młodą. Goście weselni przebijają swoje stawki odbijając młodą żonę z tańca na taniec.
Zebrane pieniądze Para Młoda przeznacza na symboliczny wózek dla nienarodzonego niemowlaka.
Wymagana świetna kondycja Panny Młodej gdyż chętnych jest zazwyczaj wielu!

 

 

9. Taniec w kółeczku - walc weselny

Zabawa wymaga zebrania par, które potrafią na dobrym poziomie zatańczyć walca. Zaczynamy od stworzenia z par dużego koła, a w czasie tańczenia pary wykonują kolejne polecenia wodzireja:
panowie biorą na ręce swoje partnerki
łączymy się w 2 pary
łączymy się w kolejne 2 pary (czyli razem po cztery pary)
panie tańczą w środku stworzonych kółek
panowie łapią się i trzymają mocno za ręce
panie siadają na rękach panów i łapią panów za szyje
panowie tańczą w środku stworzonych kół
panowie na sygnał odwracają się i tańczą z panią do której się akurat odwrócili. Kapela przestaje grać, partnerzy stają naprzeciw siebie, a zespół w dalszym ciągu nakazuje wykonywać dalsze czynności i wskazywać palcem: moja głowa, twoja głowa , moje ucho, twoje ucho, mój nos, twój nos, moja broda, twoja broda, moja pierś, twoja pierś
Na koniec panowie dziękują za taniec swoim partnerkom klękając na jedno kolano.


10. Taniec weselny inaczej - dyscypliny sportowe

DJ weselny zaprasza do zabawyklika par. Każda para losuję karteczkę, na których są wypisane różne dyscypliny sportowe. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie wybranych dyscyplin w tańcu. Przykładowe dyscypliny:
łyżwiarstwo figurowe
jazda konna
skoki narciarskie
karate
Grę można urozmaicić przekazując informację o wylosowanej dyscyplinie jedynie parze tańczącej. Publiczność złożona z gości weselnych będzie próbowała odgadnąć jaki sport naśladują pary.

 

12. Podaj buziaka - zabawa weselna dla wielu osób

Przyjemna i sympatyczna zabawa, która polega na przekazywaniu buziaków. Sprawdza się zwłaszcza na ogromnych weselach z dużą ilością gości. Pozwala poznać się gościom i przełamać pierwsze lody. Goście weselni razem z Parą Młodą tworzą krąg. Para Młoda staje obok siebie. Pan Młody całuje osobę, która stoi obok niego (ale nie Pannę Młodą).
Następnie pocałowana osoba całuje następną z łańcuszka. W końcu pocałunek wraca do Panny Młodej. Na koniec goście mogą zaśpiewać słynne 'gorzko gorzko', a Para Młoda dochowa tradycji.


13. Kareta - widowiskowa i popularna zabawa weselna

Jedna z popularniejszych weselnych zabaw. Do gry zapraszamy 9 osób różnej płci, które wcielają się w kolejne role: 4 koła karety, 2 konie, 1 woźnica, no i oczywiście Król (Pan Młody) i Królowa (Pani Młoda). Każdy musi zostać poinformowany kim jest. Zabawa weselna polega na szybkim reagowaniu na słowa wodzireja opisujące poszczególne części lub osoby z karety (należy wstać i obiec szybko krzesło, na którym się siedzi). Za niezareagowanie na słowo dostaje się karę. Karę otrzymuje ten który nie zareagował i nie obiegł krzesła lub zrobił to z dużym opóźnieniem np. Król (czyli Pan Młody reprezentujący Króla). Winowajca za karę musi wypić kieliszek wódki bez popitki (choć warto przemyśleć rozwiązanie z plasterkiem cytryny, zwłaszcza dla króla i królowej).

 

14. ZOO - jedna z popularniejszych zabaw weselnych.

Zabawa, która stylem bardzo przypomina "Karetę". Tak jak w poprzedniej zabawie goście weselni wcielają się w poszczególnych bohaterów. Uczestnicy zabawy (7 osób): tata, mama, dzieci (Witek, Jacek, Zosia), piesek Azor i słoń.


15. Na barana

Zabawa dla par. Panowie tworzą krąg, a ich partnerki ustawiają się za nimi. Muzyka gra, a panie na sygnał wodzireja wykonują rózne czynności. Wskakują na plecy panom, zeskakują, obiegają całe kółko, przechodzą pod nogami panów, przechodzą za plecy i wskakują. Kto ostatni wskoczy na plecy, opada.

 

 

 

 

Peropozycje mogą być oczywiście jeszcze inne. Jestem zawsze otwarty na Wasze sugestie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

home / wesela / sprzet / galeria / kontakt
Copyright © wesele.slask.pl Wszelkie prawa zastrzeżone